راهنماي كاربران

راهنماي كاربران

خدمات و سرويس ها

سامانه دانش گستر بركت در 7 حوزه مختلف فعاليت دارد كه در حال حاضر بخش سلامت بطور كامل راه اندازي شده و حوزه هاي ديگر نيز در مدت زمان كوتاهي راه اندازي خواهد شد.

 معرفي:

شركت دارويي بركت در راستاي گسترش دانش و فناوريهاي نوين و در جهت تبديل نمودن كشور ايران به كريدور اطلاعاتي جهان اسلام در 7 حوزه علمي سلامت، فني‌مهندسي، علوم پايه، علوم انساني، كشاورزي، دامپزشكي و هنر و معماري در فضاي مجازي و با اولويت ارائه خدمات به دانشمندان و پژوهشگران مناطق محروم، در سال 1391 اقدام به راه اندازي سامانه دانش گستر بركت نمود.

اين سامانه در تلاش است با ايجاد عدالت در بهره برداري از منابع دانشي، افزايش سطح و كيفيت دسترسي و گفتمان علمي در جهان اسلام و ايجاد اتحاد عملي بين دانشگاه، صنعت و جامعه در چرخه توليد علم و ارائه خدمات نوين و نوآورانه، رضايت خاطر پژوهشگران، انديشمندان، اساتيد دانشگاه ها، متخصصان، دانشجويان، مراكز علمي و پژوهشي و شركتهاي خصوصي كشور ايران و جهان اسلام را تامين نمايد.

اين سامانه روبه رشد و سودآور مي باشد و در راستاي تحقق چشم‌انداز ايران 1404 در نظر دارد تا در بستري مناسب بانك هاي اطلاعاتي زير را جمع آوري نمايد:

 •  مجموعه مقالات مجله ها و همايش هاي علمي پژوهشي كشور ايران
 •  مجموعه مقالات مجله ها و همايش هاي علمي و پژوهشي جهان اسلام
 •  مجموعه پايان نامه هاي علمي پژوهشي كشور ايران
 •  مجموعه فيلم ها و كتب علمي پژوهشي جهان

اين سامانه درنظر دارد با تلاش و كوشش فراوان بانك هاي اطلاعاتي خود را تكميل نموده و با شناسايي پژوهشگران، انديشمندان، اساتيد دانشگاه ها، متخصصان، دانشجويان، مراكز علمي و پژوهشي و شركتهاي خصوصي كشور ايران و جهان اسلام و پوشش خدمات الكترونيكي زير، به سه زبان فارسي، انگليسي و عربي، نسبت به ارائه مسير و حل مسايل آنها اقدام و كوتاهترين، با كيفيت ترين و كم هزينه ترين راهكار، جهت نيل به خواسته هاي آنها را ارائه دهد. 

 ايندكسينگ بانك هاي اطلاعاتي

 •  ايجاد شبكه هاي اجتماعي مجازي جامعه علمي و پژوهشگران
 •  راه اندازي وبينارها
 •  سيستم هاي مشاوره و پرسش و پاسخ
 •  كال سنتر علمي و پژوهشي
 •  توليد رزومه پژوهشگران
 •  تامين منابع آموزشي مورد نياز جوامع هدف
 •  فروشگاه مجازي به منظور محصولات و خدمات

شهرت سامانه به سبب پايبندي به اصول اخلاقي و قوانين اسلام، رعايت حقوق مالكيت معنوي، احترام به فرهنگ و آداب، ارائه قيمت مناسب و پايين و كيفيت بالاي محصولات و خدمات و پاسخگويي سريع به نيازهاي مشتريان و جامعه هدف آن است.
از وجوه مميزه و مزيت هاي اين سامانه، برخورداري از سرمايه هاي انساني با انگيزه، دانشمند و جامعه محور بوده و با راهبري علمي و سازمان يافته، تمام سعي و تلاش خود را بكار مي بندند تا اهداف متعالي آن محقق گرديده و زمينه هاي ارزش آفريني را در دنياي گستره اطلاعاتي و پيچيدگي هاي حاكم بر عرصه مديريت دانش، فراهم سازند.

بخش سلامت

بخش سلامت، اولين فاز اجرايي از سامانه دانش گستر بركت مي باشد.

اين بخش با راه اندازي بانك اطلاعاتي مقالات مجلات و همايش هاي علمي پژوهشي حوزه سلامت در كشور ايران و جهان اسلام، بانك اطلاعاتي پايان نامه هاي دكتري مرتبط با سلامت در كشور ايران، بانك اطلاعاتي انديكس شده فيلم هاي سلامت، بانك اطلاعاتي كتاب ها و مستندات حوزه سلامت، بخش تبليغات و شبكه‌هاي اجتماعي همچون جامعه مجازي پژوهشگران ايران و جهان اسلام، جامعه مجازي بيماران مانند سرطاني ها، ام اس، گوارشي، ديابتي، فشارخوني و با ارائه خدمات ويژه اي همچون رزومه پژوهشگران، ايندكسينگ مفاهيم سلامت با استفاده از سيستم مش، مجموعه مقالات خارجي نويسندگان ايراني، مشاوره آنلاين پژوهشي و آموزشي و راه اندازي بخش وبينار در تلاش است تا با ايجاد بستري مناسب براي پژوهشگران، اساتيد دانشگاه ها، پزشكان، متخصصان و دانشجويان علوم پزشكي و پيرا پزشكي و شركت هاي دارويي، تجهيزات پزشكي و آزمايشگاهي كشور ايران و جهان اسلام باعث ارتباط بيشتر و بهتر آنها شده و كشور ايران را به كريدور اطلاعات سلامت منطقه و جهان اسلام تبديل نمايد. 

صفحه اصلي حوزه سلامت سامانه دانش گستر بركت  شامل 7 بخش اصلي مي باشد:

1-     مجلات داخلي

2-     مجلات كشورهاي اسلامي

3-     همايش ها

 • همايش هاي داخلي
 • همايش هاي كشورهاي اسلامي

4-     دسته بندي موضوعي

 • مقالات داخلي نويسندگان
 • مقالات خارجي نويسندگان

5-     رزومه پژوهشگران

 • پژوهشگران داخلي
 • پژوهشگران كشورهاي اسلامي

6-     فيلم هاي آموزشي

7-    مستندات علمي

بخش مجلات داخلي:

اين بخش شامل مجلات ISI، Pubmed، Scopus، مجلات علمي و علمي- پژوهشي داخلي و ساير مي باشد كه بيش از 400 مجله در سامانه دانش گستر بركت ايندكس شده است.

سامانه دانش گستر بركت نشريات علمي كشور را به دو دسته تقسيم مي نمايد:

1-     نشريات علمي پژوهشي

هر توليدي كه به دنبال جستجوي حقايق و براي كشف بخشي از معارف و نشر آن در  ميان مردم و به قصد حل مشكلي يا بيان انديشه اي در موضوعي از موضوعات علمي، از طريق مطالعه اي نظام مند، براي يافتن روابط اجتماعي ميان پديده هاي طبيعي به دست آيد و از دو خصلت اصالت و ابداع برخوردار باشد و نتايج آنها به كاربردها، روشها و مفاهيم و مشاهدات جديد در زمينه علمي با هدف پيشبرد مرزهاي علمي و فن آوري منجر گردد، علمي _ پژوهشي قلمداد مي شود.

لازم بذكر است  نشريات علمي توسط دو مرجع شامل كميسيون نشريات علمي وزارت علوم تحقيقات و فناوري و كميسيون نشريات علمي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي با رعايت قوانين و ضوابط مربوطه صاحب رتبه علمي پژوهشي مي گردند.

 2-    ساير نشريات علمي : در حال پيگيري براي دريافت رتبه علمي پژوهشي مي باشند.

بخش مجلات كشورهاي اسلامي:

اين بخش شامل مجلات علمي پژوهشي كشورهاي اسلامي و خاورميانه مي باشد. كه در حال حاضر شامل بيش از 20 كشور و بيش از 500 مجله در سامانه دانش گستر بركت ايندكس شده است.

بخش همايش ها:

در اين  بخش بيش از 110 همايش داخلي و خارجي در سامانه دانش گستر بركت ايندكس مي باشد. كه هر همايش شامل مقالات از نوع سخنراني و پوستر مي باشد.

 بخش رزومه پژوهشگران:

در اين بخش پژوهشگران و نويسندگان مي توانند مقالاتي كه در نشريات علمي – پژوهشي و همايش ها به چاپ رسانيده اند در ليستي مشاهده نمايند. همچنين پژوهشگران مي توانند با ثبت نام در سامانه دانش گستر بركت اطلاعات شخصي و علمي خود و همچنين مستندات علمي و سوابق علمي خود را نيز در اينجا تكميل و ثبت نمايند.

با اين وجود مي توان گفت پژوهشگران مي توانند يك رزومه كاملي از فعاليت هاي علمي خود را در سامانه دانش گستر بركت گردآوري نمايند.

 بخش فيلم هاي آموزشي:

اين بخش شامل فيلم هاي آموزشي، علمي، درسي، جراحي هاي گوناگون در زمينه پزشكي مي باشد.

 بخش مستندات علمي:

در اين بخش به شرح و توصيف كتب علمي و شرح مشخصات كتب پرداخته شده است.

 با راه اندازي بخش فروشگاه سايت، امكان خريد محصولات و خدمات سايت به صورت آنلاين  وجود خواهد داشت.

 جستجو

براي تسهيل در دسترسي به مطالب سايت، كاربران مي توانند از طريق سيستم جستجو كه در صفحه اصلي و تمامي صفحات سامانه بارگذاري گرديده استفاده نمايند.

روش هاي جستجو

1-     جستجوي ساده:

در بخش جستجوي ساده كاربران مي توانند كليدواژه مورد نظر را در كادر عبارت مورد جستجو وارد كرده و نوع جستجوي خود را بر اساس نوع بخش مقاله، همايش، پايان نامه و يا تمامي بخش ها انتخاب نمايد و با كليك نمودن دكمه جستجو وارد صفحه نتايج شده و كليدواژه مورد نظر را بررسي نمايد.

در صفحه جديد ليستي از مقالات،  همايش ها و پايان نامه نمايش داده مي شود كه مي توان ليست را  براساس سال (صعودي /  نزولي) و تعداد نمايش در هر صفحه مرتب سازي نمود.

2-     جستجوي پيشرفته:

چنانچه كاربر در جست و جوي اطلاعات تخصصي و كاملي در رابطه با پايگاه اطلاعاتي سامانه دانش گستر بركتمي باشد مي تواند از جست و جوي پيشرفته استفاده نمايد. جست و جوي پيشرفته پايگاه اطلاعات علمي اين امكان را به كاربر مي دهد تا با انتخاب گزينه هاي متعدد و تنظيم فيلدهاي مربوطه به نتايج تخصصي و دقيق تري دست يابد. 

1-2- در  بخش جستجوي پيشرفته امكان جستجو در فيلدهاي مختلف بصورت تكي يا چندگانه مي باشد.

به عنوان مثال كليد واژه مورد نظر را مي توان در فيلدهاي عنوان مقاله / پابان نامه، چكيده، كلمات كليدي،  نويسندگان، عنوان مجله / همايش / دانشگاه و يا در تمامي فيلدهاي ذكر شده جستجو كرد.

2-2-  در بخش جستجوي پيشرفته مي توان جستجوي مورد نظر را محدود به برخي موارد كرد. به عبارتي ديگر جستجو با فيلتر كردن انجام مي گيرد.

 اين فيلتر يا محدود كردن مي تواند فقط در بخش مقالات / پايان نامه هاي داراي چكيده  و يا فقط مقالات / پايان نامه داراي  متن كامل صورت پذيرد. حتي مي توان جستجوي كليد واژه مورد نظر را محدود به سال انتشار نيز نمود.

 روش هاي دريافت متن كامل مقالات

1-      استفاده از سيستم جستجوي ساده و پيشرفته

نتايج حاصل از جستجو به صورت فهرستي از مقالات در اختيار كاربر قرار مي گيرد كه با كليك كردن بر روي عنوان مقاله، مشخصات مقاله از جمله نام نشريه، سال، دوره و شماره انتشار و شماره صفحه مقاله در نشريه چاپ شده به همراه عنوان مقاله، نام نويسندگان، چكيده و كلمات كليدي را نمايش مي دهد.

لازم بذكر است اگر نشريه فارسي زبان باشد مقاله هم به زبان فارسي و هم به زبان انگليسي نمايش داده مي شود و اگر نشريه انگليسي زبان باشد مقاله فقط به زبان انگليسي نمايش داده مي شود.

هر مقاله اي كه داراي فايل متن كامل باشد، در پايين صفحه آيكون دانلود پي دي اف نمايش داده مي شود كه با كليك كردن آن فايل پي دي اف مقاله مورد نظر در سيستم كاربر دانلود مي گردد.

 2-    مراجعه به صفحه نشريه

در صورتي كه كاربر از نام نشريه مطلع است پس از ورود به صفحه اصلي، بخش مجلات داخلي نام نشريه مورد نظر را يافته و با كليك بر روي نام نشريه به تمامي آرشيو نشريه دسترسي مي يابد.

 بخش فروشگاه:

براي هر محصول دو كليد وجود دارد كه شامل سبد خريد و ليست علاقه مندي ها مي باشد.

كه پس از انتخاب، محصول يا محصولات مورد نظر به ليست خريد اضافه مي شود.

ليست علاقه مندي ها نيز به همين صورت مي باشد كه امكان حذف و يا افزودن به ليست وجود دارد همچنين كاربر ميتواند محصول مورد نظر را از ليست علاقه مندي ها به ليست سبد خريد اضافه نمايد.

در صورت رايگان بودن محصول يا خريد محصول در گذشته و يا نداشتن فولتكس دكمه افزودن به سبد خريد غيرفعال مي باشد.

با كليك سبد خريد(در بالاي صفحه) ليست محصولات نمايش داده مي شود كه در اين مرحله نيز امكان حذف يا افزودن محصول به ليست خريد براي كاربر امكان پذير مي باشد.

با نهايي كردن ليست خريد كاربر وارد مرحله پرداخت شده و نوع پرداخت از طريق درگاه بانك يا كارت اعتباري را انتخاب مي نمايد.

در نهايت فاكتور خريد صادر مي شود. و لينك دانلود نيز براي كاربر ارائه مي شود.

همچنين مشاهده جزييات فاكتور خريد براي كاربر پس از پرداخت آنلاين نيز امكان پذير مي باشد.

كاربر براي خريد محصولات به 2 نكته با توجه داشته باشد:

توجه: كاربران محترم به نكته زير دقت فرماييد:

*  براي دريافت فايل مستندات با شماره تماس 88480167-021 تماس حاصل فرمايد.

حساب كاربري:

حساب كاربري شامل موارد زير مي باشد:

1-    اطلاعات عمومي:

شامل مشخصات شخصي كاربر مي باشد.

2-    تغيير رمز:

كاربر براي امنيت بيشتر ميتواند رمز عبور خود را در صورت نياز  تغيير دهد.

3-    افزايش اعتبار:

در اين بخش امكان خريد كارت اعتباري براي افزايش اعتبار كاربر در سايت وجو دارد.

كه كارت هاي اعتباري با مبالغ متفاوت براي خريد وجود دارد.

4-    سفارشات:

در اين بخش تمامي پيش فاكتورهاي صادره شده براي كاربر قابل مشاهده مي باشد.

توجه:

هر خريد يك بازه زماني دارد بعنوان مثال با خريد يك مقاله به مدت يك ماه دانلود همان مقاله رايگان مي باشد.